TANEC PRAHA DĚTEM 2017

Oproti minulým ročníkům, kdy byl TANEC PRAHA DĚTEM prezentován jako prolog festivalu se letos tato programová linie prolíná celým festivalem.

Charakteristickým znakem letošního ročníku je přístup k dítěti jako ke spolutvůrci a zdroji inspirace. Festival dává tento rok přednost dílům, která by bez přičinění dětí nevznikla. Je tomu tak rovněž ve snové laboratoři finské choreografky Milly Koistinen s názvem A Cloud of Milk, v níž se diváci prostřednictvím pohybu, světla, videoprojekce a hudby ponoří do jakéhosi surreálného snu. Před představením bude v Praze pracovat s místní skupinou dětí. Během workshopu budou společně zkoumat jejich sny a přetavovat jejich obsah do podoby představení, které diváci uvidí 15. června.

Očima dětí vzniká i dokument režisérky Petry Tejnorové a choreografky a tanečnice Terezy Ondrové pro všechny milovníky sci-fi, tance a dalších dobrodružství Haló? Je tam někdo? Posílání zprávy nejen o tanci do vesmíru. V dokumentu tvůrci zjišťují, co by děti sdělily o sobě, o lidech a celé zeměkouli těm, kteří možná žijí na jiných planetách, nebo ve vesmíru? Jak by jim popsali nebo jednoduše vysvětlily, co je to tanec? Na co by se jich zeptaly?

Věra Ondrašíková a její kolegové budou na festiválku ČÁRY, MÁRY, FUK – SVĚTLO, POHYB, ZVUK pracovat se čtyřmi dětskými týmy a společně zkoumat principy tvoření v divadelním prostoru. Po dobu tří dnů tak budou pracovat pod vedením profesionálních umělců a tvůrčí proces vyvrcholí veřejnou prezentací v divadle PONEC 4. června.

Festival také uvede Taneční bojovku pro rodiče s dětmi napříč generacemi. Jan Bárta, Zdenka Brungot Svíteková a Barbora Látalová nás provedou jejich bojovkami s úlohami, které mají tolik řešení, kolik je účastníků dílny. Všichni budou odpovědní za průběh hry a svědky konsekvence vlastních rozhodnutí.

V regionech budou diváci moci vidět kromě Taneční bojovky také rodinné představení Marka Menšíka a Slávy Zubkova: Kocour. Představení je inspirované groteskou a fyzickým divadlem vypráví příběh o přátelství, trápení a radosti především obrazem, pohybem, situací a hudbou.  
Dále festival uvede dvě koncepční díla Mirky Eliášové. Prvním je hravý Svět z papíru, ve kterém tanečníci a diváci hledají různé cesty prostorem, a druhým je Momo, které se snaží prostřednictvím pohybu a interaktivních multimédií zpřítomnit a zkonkretizovat abstraktní pojem Čas. 

Informace o jednotlivých představeních a jejich uvedení najdete v sekci PROGRAM.

TANEC DĚTEM 2016